Bilim insanları, küresel ısınmanın "zararlı böceklerin yayılmasını artırdığını" söyledi.

Meyve ve sebzeyle beslenen zararlı bir böceğin sayısındaki korkulan artış, mahsullere muhtemel bir tehdit oluşturabileceği korkusu yarattı.

Birleşik Krallık'taki (BK) Surrey bölgesinde bir tane kokarca böceği bulunmasının ardından uzmanlar, kokarca böceği türündeki artışın ekinler ve bahçeler için "sorun" yaratabileceği uyarısında bulundu.

Adını tehdit edildiğinde saldığı kötü kokudan alan böceğin boyutu 1,7 cm'yi bulabiliyor.

Böceklerden birinin, Kraliyet Hortikültür Topluluğu (Royal Horticultural Society -RHS) Wisley Bahçesi'ndeki bir feromon tuzağına yakalanmasına rağmen şimdi de böceklerin popülasyonunda artış olabileceğinden korkuluyor.

Kokarca böcekleri genelde yazın meyve ve sebzelerle besleniyor. Mahsulün dış kısmını delip suyunu emerek çürümesine neden olmalarıyla bilinirler. Kokarca böcekleri, meyvelerden yapılan şarap gibi ürünlere girebilir ve içeceğe kokarca böceklerinin kokusunu salarak aromasını bozabilir.

Sonbahar ve kış aylarındaysa kokarca böcekleri, evleri istila edip perde ve halılarda lekeye neden olmalarıyla biliniyor. İstilacı bir tür olarak kabul edilen kahverengi kokarca böceği, kalabalık halde pencere çerçevelerinin etrafında toplaşır ve temizlemeye çalışırken nahoş kokulu yağlar oluşturabilecek dışkılar bırakır.

İstilacı türlerin, BK ekonomisinde yılda 1,8 milyar sterlinden (yaklaşık 22 milyar TL) fazla zarara yol açtığı düşünülüyor.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski